بررسی سرقت ادبی

فناوری امروزه هم یک اتفاق مهم و هم یک معضل از نظر سرقت ادبی است. بدون شک، برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز کپی کردن مطالب آسان تر است. از آنجایی که مردم اغلب این کار را بدون ارجاع انجام می دهند، شناسایی این مطالب کار چندان سختی نیز نمی باشد.

با ابزارهای جستجوگر اسناد و مدارک می توان میلیاردها مقاله و متون علمی و تخصصی را جستجو کرد. در حال حاضر تنها موضوع صرفا پردازش متون و نتایج شماست.

 

 

سرقت ادبی (پلاژریسم)، به عبارت ساده، یعنی اینکه آثار یا ایده های دیگران را به عنوان آثار یا ایده های خود معرفی کنیم. اگر عبارات یا ایده هایی را از یک منبع اصلی برداشت کرده و منبع را به درستی ذکر نکنیم، در حقیقت مرتکب سرقت ادبی شده و قوانین کپی رایت را نقض کرده ایم. امروزه کپی کردن مطالب به عنوان نمادی از وقوع سرقت ادبی به شمار می آید.

 

 

نرم افزار iThenticate قویترین، شناخته شده ترین و معتبر ترین نرم افزار شناسایی کننده تشابهات و سرقت های علمی-ادبی ممکن در متون آکادمیک (شامل مقالات، پروپوزال ها، گزارش های مالی و آماری و ...) و متون غیر آکادمیک می باشد. این نرم‌افزار هم اکنون توسط اکثر مجلات معتبر مورد به منظور جلوگیری از چاپ مقالات بدون اصالت (کپی برداری شده) استفاده می شود. با این حال، توصیه می شود پژوهشگران، به خصوص آن هایی که نگارش تمام قسمت های مقاله تحت نظارت آن ها صورت نمی‌گیرد، به منظور حفظ اعتبار و جایگاه پژوهشی خود، حتما، قبل از ارسال مقاله خود به مجلات، همایش ها، مراکز علمی، آن مقاله را از نظر پلاژریسم چک کنند تا در آینده درگیر عوارض جدی ناشی از تشخیص سرقت علمی-ادبی نشوند.

ابزار چک سرقت ادبی EMA  یک پلت فرم کامل برای چک کردن مقاله برای سرقت ادبی است، که به منظور بررسی یکپارچگی محتوای نوشته شده خود. امکان استفاده برای تمامی نویسندگان را به همراه دارد.

 

 

 

 

آموزش تصویری ثبت سفارش در سایتجهت دریافت مشاوره با ایمیل medicaljournalism2020@gmail.com با ما درارتباط باشید.


نظرسنجی